Viedpulkstenis. Vai man to vajag?

Foto: Stiftelsen Elektronikkbransjen https://www.flickr.com/photos/elektronikkbransjen/

Jau kādu ilgāku laiku šur un tur notiek kaut kas nesaprotams ar viedpulksteņu tirgu. Vienu brīdi tie parādījās visos stūros diezgan lielā daudzumā, tad tirgus tā kā pieplaka un tagad neviens īsti nevar saprast, ko ar tiem darīt. Ik pa brīdim uzrodas pa kādam jaunam, bet praktiskais pielietojums, funkcionalitāte un cena liek saviebties teju katram pircējam, kurš par to iedomājas. Ņemot vērā, ka ik pa laikam sevi noķeru pie domas, varbūt man vienu vajg, nolēmu nedaudz vairāk kā parasti iedziļināties tēmā, lai saprastu, kas aptuveni notiek konkrētajā tirgus segmentā.

Fitnesa aproces

Tas, ka dažādos interneta veikalos viedpulksteņus pagrūž zem dažādām pilnīgi atšķirīgām kategorijām jau vien liecina par to, ka arī nabaga pārdevēji nesaprot, kur tieši tirgū tas viss atrodas. Sāksim ar šobrīd populārāko viedpulksteņu tipu – fitnesa aproces. Tās parasti ir salīdzinoši maza izmēra aproces, kuras prot rādīt laiku, skaitīt soļus un ar viduvēju kvalitāti mērīt pulsu. Visticamāk tieši pateicoties pieejamai cenai un patīkamajiem izmēriem, tieši šīs, tā dēvētās fitnesa aproces, ir populārākais viedpulksteņu veids. Dažās variācijās par tēmu šīs aproces prot ziņot par ienākošajiem zvaniem tālrunī, parādīt sms saturu un izmērīt jūsu miega kvalitāti. Viena no populārākajām iekārtām šajā segmentā šobrīd Mi Band 2. Galvenā šo iekārtu priekšrocība – pieejama cena, neuzkrītošs dizains un saprātīgs darbības laiks no vienas uzlādes (vidēji ap nedēļu).

Sporta pulksteņi

Otra pēc mārketinga domām līdzīga kategorija ir sporta pulksteņi. Vēsturiski sporta pulksteņi kļuva populāri piedāvājot ērtu veidu kā skrienot ierakstīt savu skriešanas maršrutu un izmērīt pulsu. Man pazīstamākais šajā jomā bija un joprojām ir Garmin ar savu forerunner sēriju, kurai pievienojot krūšu jostu varēja izmērīt vienu no precīzākajiem pulsiem. Galvenā atšķirība no fitnesa aprocēm ir iebūvēts gps un mūsdienās jau krietni biežāk sastopams arī ar krāsainu ekrānu. Neiztrūkstoša protams ir arī lielāka cena. Iegādājoties šādu ierīci gan uzreiz jārēķinās, ka pulksteņa darbības laiks no vienas uzlādes būs tiešā veidā atkarīgs no GPS lietošanas biežuma. Jo tieši ekrāns un GPS ir enerģiju visvairāk tērējošās funkcijas. Šajā kategorijā Latvijā pamanāmākie ir Garmin fenix series un Fitbit. Arī sporta pulksteņu ražotāji mēģina neuzkrītoši ieslīdēt viedpulksteņu lauciņā, savām ierīcēm piedāvājot gan paziņojumu atrādīšanu, gan ienākošo zvanu brīdinājumus.

«Īstie» viedpulksteņi

Šajā kategorijā gribētos iedalīt tos pulksteņus, kuru primārā funkcija ir būt telefona paplašinājumam uz jūsu rokas. Priekš Latvijas platuma grādiem šajā kategorijā, manuprāt, ierindojas watchOS, Tizen un wearOS ierīces. Kas attiecīgi nozīmē Apple watch, Samsung Gear un čupiņu iekārtu ar nesen pārdēvēto Android wear. No funkcionālā viedokļa, šīs ierīces parasti ir aprīkotas ar OLED ekrānu, gps, pulsa mērītāju, kā arī pateicoties konkrētās OS klātbūtnei ar citām aplikācijām, kuras mums sarūpējuši ražotāji no visas pasaules. Tas gan galvenokārt attiecas uz Apple un nedaudz uz Android, tomēr jārēķinās, ka šo lietotņu izmantošana tik sīkā ekrānā varētu nebūt ļoti praktiska. Cik dzirdēts Tizen lietotnes galvenokārt izstrādā tikai Samsung un citi izstrādātāji tam cerēto uzmanību tā arī nav veltījuši.

Ko īsti vēl bez visa aprakstītā var tad darīt ar šiem pulksteņiem? Paralēli soļu skaitīšanai (kuru noteikti var veikt daudz lētāka ierīce), šeit parādīsies iespēja redzēt kalendāru atgādinājumus, rakstīt un atbildēt uz sms, dažos gadījumos arī citu servisu ziņojumiem, atsevišķos gadījumos arī atbildēt uz tālruņa zvanu izmantojot pulksteni. Šur un tur manāma iespēja klausīties mūziku bez tālruņa klātbūtnes, izmantojot bezvadu austiņas. Turklāt jāatzīmē, ka šī funkcija dažkārt ir pieejama arī sporta pulksteņiem. Papildus wearOS un Apple pulksteņiem ir pieejams arī balss asistents.

Cena gan noteikti šajā kategorijā līdzinās augšējā gala sporta pulksteņiem. Bet mani vēl vairāk nomāc fiziskie ierīču izmēri. Pats pulksteņa biezums svārstās no 11 līdz 15mm, kas uz kārnām biroja darbinieku rociņām ir ļoti masīvi. Nedaudz labākā situācijā būs resnāku (lasi muskuļaināku) roku īpašnieki (un īpašnieces), kur šis klucis (lasi pulkstenis) neizskatīsies tik ļoti pretdabiski. Bonusā šim visam mēs saņemam iespēju lādēt pulksteni katru vakaru, jo pateicoties ekrānam un citiem sensoriem, enerģijas no vienas uzlādes reizes pulksteni lietojot, visticamāk pietiks tikai vienai pilnai dienai. Šajā kategorjā pieejamākais ir Ticowatch S&E, populārākais Apple watch.

Parastie pulksteņi

Jā, starp viedpulksteņiem ir daži šķietami parasti pulksteņi. To galvenā atšķirība no visiem iepriekš minētajiem – tiem nav ekrānu un darbības laiks no vienas uzlādes sniedzas vairākos mēnešos. Tiesa arī pieejamo funkciju klāsts ir stipri ierobežots. Galvenokārt šādi pulksteņi spēj tikai monitorēt jūsu miega kvalitāti, pieņemot, ka pulkstenis netiek noņemts ejot gulēt. Tāpat, tie protams spēj skaitīt soļus.  Arī izmēri parasti ir nedaudz plānāki un praktiskāki nekā viedpulksteņiem. Tādi pulksteņi ir, piemēram, Nokia Steel vai Garmin Vivomove. Šie paši divi ražotāji piedāvā arī šo divu pulksteņu modifikācijas ar sīkiem ekrāniem, kuri pievienotu šiem pulksteņiem fitnesa aproču funkcionalitāti.

 

Ko izvēlēties?

Šis ir jautājums uz kuru man nav gatavas atbildes. Pētot un vērojot tirgu, jo vairāk to apskati, jo vairāk tu saproti, ka uzvaroša scenārija nav. Katrai pulksteņu kategorijai ir savi mīnusi, kuram darbības laiks, kuram fiziskie izmēri, kuram funkcionalitāte. Šķietami vienkārša atbilde ir, ja esat kaislīgs sportotājs. Tad visticamāk kāds no sporta pulksteņiem ar iebūvētu gps un pulsa mērītāju spēs lieliski pildīt savas funkcijas. Visos pārējos gadījumos šķiet, ka cena neattaisno ieguvumu. To parāda arī šo ierīču zemā popularitāte.  Izvēloties ierīci, man vienmēr ir iekšējs jautājums – ko tu vēlies ar šo iekārtu darīt? Un, ja atbilde ir «Es nezinu», iespējams, pulksteņa iegādei nepieciešamie ~300 eiro var atrast labāku pielietojumu.

 

2 Responses to “Viedpulkstenis. Vai man to vajag?”

  1. Toms says:

    Pirms kāda laika domāju ņemt kādu no viedpulksteņu “flagmaņiem” vai nopirkt pulksteni klasisko. Sapratu, ka jēga no viedā pulksteņa nav īsti nekāda, turklāt kam man vēlvienu – reizi dienā lādējamo – ierīci. Beigās nopirku gana smuku Festina klasisko pulksteni. :)

  2. kk says:

    Mūsdienās arī klasisko pulksteņu tirgus ir pamatīgi cietis. Faktiski turēt uz rokas jebko, it kā nepieciešamu nav vajadzības, ja kabatā ir telefons.