Veģetārietis* uz desmit dienām

Iedvesmojies no filmas Minimalism un grāmatas ar tādu pašu nosaukumu, nolēmu kļūt par veģetārieti uz desmit dienām. Varbūt ne gluži veģetārieti, būsim precīzāki – vienkārši neēst gaļu un tās izstrādājumus desmit dienas pēc kārtas.

Grāmata kopumā ir par to, kā izmantojot dažādas metodes sasniegt lielāku dzīves piepildījumu. Viens no autoru pozicionējumiem bija – neēst gaļu desmit dienas taču nav nemaz tik grūti. Katrs to var. Tā nu es nolēmu, ja jau katrs var, tad būšu es stiprs un pamēģināšu. Uzreiz gan jāpiebilst, ka zivis un sēnes es ikdienā patērēju niecīgās devās. Tas šo izaicinājumu padarīja vēl izaicinošāku.

Jāsaka uzreiz, man kā latvietim vidējam, kurš radis ēst gaļu +/- katru dienu, pirmais apjukums bija ieejot pārtikas veikalā. Jo roka teju automātiski sniedzas pēc dažādiem gaļas izstrādājumiem. Turpat arī sekoja mērens apjukums, ja jau gaļu es nedrīkstu ēst, ko vispār var pagatavot no visa pārējā. No domas par tvaicētiem dārzeņiem (sveiciens dietologiem) es uzreiz atteicos. Jo būsim reāli – vnk tvaicēti/vārīti dārzeņi garšo ne pēc kā. Jēgu ēst kaut kādu tofu brīnumu es arī nesaprotu. Ja nav gaļas, tad nav gaļas, ko tur māžoties. Tā nu es pirmajās savās veģetārieša dienās strauji nonācu līdz risinājumam vārītas pupiņas + dažādas dārzeņu mērces un ļoti daudz garšvielas.

Kļūt par veģetārieti pirms tika izgudrots internets nebūtu bijis nemaz tik viegli. Par laimi, mums ir iespējas atrast lērumu dažādu recepšu, kas jau deva plašākas manevrēšanas iespējas turpmākajās dienās, lai nebūtu jādzīvo badā. Viens no resursiem, kurš man ļoti palīdzēja bija garšvielu ražotāja mājaslapa, kurā ļoti ērti aprakstītas dažādas veģetāras receptes.

Pēc tam, kad esat ticis galā ar šķērsli «ko vispār tagad te lai ēd», rodas nākamā izklaide – satiktiem cilvēkiem pateikt, ka jūs šodien neēdīsiet gaļu. Ziniet sajūta gluži kā iznākot no skapja. Ja tev kādam jāpasaka kopīgās vakariņās, ka tu gribētu kaut ko bez gaļas, praktiski uzreiz tiek saraukta piere un tavā virzienā vērsts aizdomīgs skatiens. Kam seko tāda kā taisnošanās, ka tas tikai uz desmit dienām. Izmēģināt augstāko pilotāžu – pateikt vecvecākiem, ka es neēdu gaļu, es nemēģināju. Nav ko vecus cilvēkus lieki satraukt.

Tad, kad biju atšķetinājis pirmā brīža problēmas ar produktu izvēli un receptēm, neēst gaļu bija diezgan viegli. Jā, dažreiz man bija sajūta, ka jūtu izsalkumu biežāk nekā agrāk. Arī garšvielu patēriņš pieaug dramatiski, ja plānojat ēst nevis badoties. Subjektīvi man bija sajūta, ka jāēd ir biežāk. Iespējams, tas ir atkarīgs no pagatavotā ēdiena un izvēlētajiem dārzeņiem. Citādi – bāla āda nepalika, zobi neizkrita un plankumi neuzmetās. Lielākais ieguvums no visas šīs afēras (ja tā to varētu saukt), bija dažādu jaunu recepšu atklāšana un apziņa, ka arī bez gaļas var pagatavot gardas maltītes. Pamēģiniet arī jūst, cik tad grūti varētu būt desmit dienas neēst gaļu?

 

* A person who does not eat meat or fish, and sometimes other animal products, especially for moral, religious, or health reasons. (oxforddictionaries.com) Saskaņā ar šo definīciju es nebiju veģetārietis, bet tikai cilvēks, kurš nelieto uzturā gaļu.

One Response to “Veģetārietis* uz desmit dienām”

  1. John Doe says:

    Nu jau 4 gadus es gadā reizi mēnesi neēdu gaļu. Nevienam gan to nekad nesaku un izvairos no konfrontācijām, slēpjoties aiz visdažādākajiem iemesliem.
    Sākās tas viss arī dēļ psiholoģiska atturēšanās eksperimenta (vienu gadu es atturējos no alko 3 mēnešus, tad no kafijas, pag.gadā no facebook ;)) nolūkā pārbaudīt spēju adaptēties. Secināju, ka nekas ļauns nenotika un pašsajūta pat nedaudz tā kā uzlabojās. Gaļu ēst, protams, pēc tam atsāku, bet ikgadējo tradīciju saglabāju, kā arī ikdienā sāku tomēr ēst nedaudz mazāk gaļas izstrādājumus – faktiski pilnībā atteicos no pārstrādātas gaļas. Tikai pirkta jēla un tālāk paša gatavota.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.