Mobilie sakari – runā līdz bezsamaņai. Kas tālāk?

Foto: flickr.com/warmsleepy

Aizvadītās nedēļas Latvijas mobilo sakaru tirgū pagājušas visai vētraini ar dažādiem kārdinošiem tarifu plānu piedāvājumiem no trīs lielākajiem mobilo sakaru operatoriem – LMT, Tele2 un Bite.

Operatori viens aiz otra paziņoja par tarifu plānu, kas par fiksētu maksu iekļauj neierobežotu sarunu laiku uz dažādiem tālruņu tīkliem Latvijā. Tomēr kā savās interneta vietnēs norādījuši TELE2 un Bite neierobežotas sarunas pieejamas tikai zvanot uz tā dēvētajiem «populārākajiem tīkliem» – Tele2, LMT, Bite un Lattelecom. Par zvaniem uz citu operatoru tīkliem Latvijā Tele2 lietotājiem jāšķiras no 0,09 līdz 0,36 latiem par sarunas minūti.  Savukārt Bite klientiem šie zvani maksās no 0,05 līdz 0,18 latiem par sarunas minūti.

Savukārt LMT savā mājaslapā apgalvo, ka bezmaksas neierobežoti zvani ir uz pilnīgi visiem tīkliem «Zvani ir bez maksas uz VISIEM tīkliem, arī Lattelecom un Baltcom, Camel Mobile, un pat taksafoniem».

Kopumā Latvijā ir vairāki desmiti tālruņa sakaru operatori, kuriem piešķirti salīdzinoši mazi numerācijas resursi. Pārsvarā tie ir virtuālie operatori, kuri savus pakalpojumus faktiski sniedz kāda esošā tīkla ietvaros vai interneta sakaru piegādātāji, kas iekļauj savos piedāvājumos arī mājas tālruņa līniju.

Lai arī formāli «bezmaksas» zvani pieejami tikai uz populārākajiem tīkliem, jāatzīst, ka tā ir vairāk tehniska rakstura nianse, jo absolūti lielākā daļa telefonu lietotāju ir četru populārāko sakaru operatoru klienti.

Pats piedāvājums runāt pa tālruni bez ierobežojumiem teju līdz pulsa zaudēšanai ir vairāk mārketinga triks. Gan starptautiskie, gan vietēji eksperti atzīst – vidējais tālruņa lietotājs mēnesī nenorunā vairāk par 400 – 600 minūtēm.

Ja sarunu minūtes vairs operatori neskaita – kādā veidā tiks pelnīti miljoni nākotnē?

Atbilde slēpjas globālajā tīmeklī – burtiski. Visi neierobežotie tarifu plāni sevī ietver salīdzinoši mazu mobilā interneta datu pārraides apjomu. Ja LMT tie ir tikai 50 mb, tad Bite ar piedāvātajiem 500mb izprovocēja TELE2, kurš bija spiests palielināt iekļauto datu apjomu līdz 1GB.

Mobilā interneta patēriņš nākotnē visticamāk tikai palielināsies. Gan pateicoties planšetdatoru, gan viedtālruņu izplatībai un cenu kritumam, kas tikai turpina progresēt. Tomēr tas vienlaikus draud ar tehnoloģiskām grūtībām, kas būs jāpārvar mobilo sakaru operatoriem, kuriem piegādāt kvalitatīvu internetu mobilajās ierīcēs kļūs arvien grūtāk.

Jau šobrīd savos piedāvājumos operatori iekļauj tā dēvētos «labticības» noteikumu punktus, kas nosaka, ka mērķtiecīgi noslogojot sakaru tīklus operatoriem ir tiesības atteikt pakalpojumu turpmāku lietošanu.

Tomēr bez mobilā interneta ir vēl kāds tirgus segments, kurš visticamāk pārmaiņas piedzīvos nākamais. Tās ir priekšapmaksas sarunu kartes, kuru lietotājiem šobrīd nav tik kārdinošās iespējas runāt un sūtīt īsziņas bez ierobežojumiem uz populārākajiem tīkliem. Tieši šo karšu lietotāji ir aktīvākie stundām garās sarunās un bezgalīgu SMS sūtīšanā. Tādēļ paredzams, ka jau pārskatāmā nākotnē mēs visi sagaidīsim virkni agresīvu reklāmas kampaņu, kurās arī priekšapmaksas kartes varēs runāt «sausu muti» par fiksētu maksu mēnesī.*

Pozitīvā ziņa visā šajā minūšu neskaitīšanas jezgā ir tā, ka lietotājiem vairs tiešām nebūs jākontrolē uz kuru tīklu un cik daudz viņi runā. Vienlaikus ir vērts rūpīgi izanalizēt savus iepriekšējo mēnešu rēķinus. Var izrādīties, ka cits tarifu plāns ar mazāku abonēšanas maksu un ierobežotu sarunu minūšu skaitu, ir izdevīgāks nekā kārdinošie bezlimita tarifi.

*Tele2 paspārnē esošā «Zelta Zivtiņa» nule kā publicējusi tarifu plānu «No Limit», kas sevī ietver neierobežotas sarunas uz četriem populārākajiem operatoriem un 10mb datu pārraidi. Tas paredz pastāvīgo pieslēgumu izmantojot «Zelta Zivtiņas» zīmolu.

Mobilo sakaru piedāvājums 07.10.2012

Operators Tarifs Abonēšanas maksa Iekļauts datu apjoms
LMT Brīvība 6,99 Ls 50 Mb
Bite 5.55 5,55 Ls 500 Mb
Tele2 Zelta 7,99 Ls 1024 Mb
Zelta Zivtiņa* No Limit 4,99 Ls 10 Mb

*Tarifs pieejams no 08.10.2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.