Kāpēc kaķi baidās no ūdens?

https://www.flickr.com/photos/jacob-davies/

Šodien skatoties internetā kārtējo brīnišķīgo video par to kā nabaga dzīvnieki (lasi kaķi) histēriski bēg no vannošanās, man radās jautājums – kāpēc kaķi tik ļoti baidās no ūdens? Izrādās viņi nebaidās!

Ja mēs gribētu būt politkorekti, tad jāpaskaidro, ka kaķi no ūdens kā tāda nebaidās. Viņi pat prot peldēt, tomēr dara to slikti. Tam galvenais iemesls ir salīdzinoši plānais tauku slānis, kas palīdz dzīvniekiem noturēties virs ūdens. Turklāt tauku slānis dzīvniekus aizsargā no straujas ķermeņa atdzišanas saskarē ar ūdeni. Bet ja kaķi nebaidās no ūdens, kādēļ viņi reaģē uz to tik saasināti? Tam ir vairāki iemesli.

Kaķa spalva dzīvniekam nodrošina vienmērīgu siltuma apgādi. Gais starp spalvām izveido dabīgu buferzonu, kas nodrošina kaķi ar siltumu. Saslapinot šīs spalvas visupirms dzīvniekam ļoti salst un viņš izjūt spēcīgu diskomfortu. Turklāt viņam nav tādas pieredzes kā, piemēram, sunim, lai prastu savas spalvas ātrāk izžāvēt skrienot vai skurinoties. Papildus tam, kaķim kā siltasiņu dzīvniekam negaidīts kontakts ar ūdeni rada līdzīgu sajūtu kā sitiens. Tādēļ pašsaprotami, ka viņš bēg. Zinātnieki izpētījuši, ka laikā, kad kaķis pēc pilnas samirkšanas mēģina izžāvēt savu kažoku, viņa ķermeņa temperatūra paaugstinās par 5 līdz 7 grādiem. Tas ir iemesls pastiprinātas ķermeņa smakas izdalīšanai, kas traucē dzīvniekam uztvert apkārtējo vidi un liek justies apdraudētam.

Lietus laikā kaķi ārā izjūt līdzīgu diskomfortu. Lietus lāsēm krītot zemē tās rada troksni, kas kaķim traucē klausīties apkārtējās vides skaņas. Turklāt lietus lāses rada “trokšņus” kaķu redzē un neļauj sajusties drošībā. Pastaiga pa slapju pļavu ik uz soļa kairina kaķa ūsas un pēdas traucējot normāli orientēties vidē. Visbeidzot, ja ūdens nokļūst kaķa auss kanālā tas ir ļoti kaitinošs un pat varot izraisīt infekcijas. Ņemot vērā visus šos faktorus ūdens arī dabiskā vidē nav kaķa sabiedrotais.

Interesanti, ka ne visi kaķi ir tik neiecietīgi pret ūdeni. Īsspalvainie kaķi, kas dabiski cēlušies no siltākām zemēm ir daudz atvērtāki ūdens procedūrām, jo tās var veldzēt kaķi un daudz mazāk to kairina. Tāpat, ja kaķis tiek vannots jau no mazotnes, tas pierod pie ūdens sajūtām un spēj to paciest. Starp citu, kaķiem patīk spēlēties ar ūdens lāsēm, jo šajos gadījumos tie to uztver kā interaktīvu spēli nevis apdraudējumu.

Man gan jāatzīst, ka ir grūti iedomāties iemeslu kādēļ kaķa saimnieks vēlētos vannot kaķi. Šie dzīvnieki ļoti brīnišķīgi paši tiek galā ar savu tīrību. Izņēmums varētu būt vien tad, ja tas ir pamatīgi sašmucējies staigādam pa āru ar ne pārāk dabiskām vielām.

Foto: Jacob Davies

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.