Vadītāj, izslēdz miglas lukturus! Visus!

Pirms kāda laika kolēģis stāstīja, ka saņēmis sodu no draudzīgas ceļu policijas ekipāžas par transportlīdzekļa vadīšanu dienas laikā ar ieslēgtiem miglas lukturiem (priekšējiem). Neviltots bija mans un viņa pārsteigums, uzzinot, ka saskaņā ar CSN tos nemaz tā pa labi un kreisi nevar slēgt iekšā kā ienāk prātā.

Pārsteiguma momentu izskaidrot ir ļoti viegli. Galvenokārt tādēļ, ka daži, tā dēvētie, auto žurnālisti, regulāri televīzijas pārraidēs stāsta, ka priekšējie miglas lukturi – labi, aizmugurējie – slikti. Praksē tā, ir, bet lūk ko par to saka Ceļu satiksmes noteikumi.

167. Braucot priekšējos miglas lukturus atļauts iedegt:

167.1. nepietiekamas redzamības apstākļos – atsevišķi vai kopā ar tuvās gaismas lukturiem;

167.2. diennakts tumšajā laikā neapgaismotos ceļa posmos – kopā ar tuvās gaismas lukturiem.

168. Pakaļējos miglas lukturus atļauts iedegt tikai tad, ja ir bieza migla, intensīvi līst vai snieg u. tml.

169. Prožektorus un grozāmlukturus atļauts iedegt tikai tiem transport­līdzekļiem, kuriem piešķirts operatīvo transportlīdzekļu statuss, ja netiek apžilbināti citi transportlīdzekļu vadītāji.

avots

Savukārt Ceļu satiksmes likumā teikts šādi:

14) nepietiekama redzamība — tādi laikapstākļi (migla, lietus, sniegs un tamlīdzīgi apstākļi), kuru dēļ redzamība uz ceļa ir tuvāka par 300 metriem, arī mijkrēslis;

Tātad, ja jūs tāds mierīgs un relaksēts brauciet diennakts gaišajā laikā, kad nesnieg, nelīst, nav miglas vai mijkrēšļa, tad iedegt priekšējos miglas lukturus jums īsti nav ļauts.

Bet, lai dzīve nešķistu pārāk garlaicīga, palasīsim vēl CSN, kādas apgaismes ierīces tad nabaga autovadītājs drīkst iedegt vadot savu spēkratu. Lūk vēl viens citāts no Ceļu satiksmes noteikumiem.

160. Diennakts gaišajā laikā mehāniskajiem transportlīdzekļiem un tramvajiem jābrauc ar iedegtiem dienas gaitas, tuvās gaismas vai priekšējiem miglas lukturiem.

Un šeit es ne kā jurists sāku samulst. Kā man īsti interpretēt punktus 167. un 160., kuri manā seklajā prātā ir skaidrā pretrunā viens otram. Iespējams suns ir aprakts zem vai. Tātad, ja jūs tā vienkārši relaksēti diennakts gaišajā laikā braucat ar ieslēgtiem miglas lukturiem (tikai), tad jūs pārvietojaties saskaņā ar CSN 160. punktu. Savukārt, ja jūs iededzat tuvās gaismas vai dienas gaitas lukturus un papildus tiem arī miglas lukturus, tad jūs esat CSN pārkāpējs šo noteikumu 167.1. punkta izpratnē. Bet tiklīdz jūsu saulaino dienu iztraucē lietus mākonis, kurā redzamība ir tuvāka par 300 metriem (ej nu tagad izmēri), tā jūs svinīgi variet iedegt miglas lukturus.

Ja jau mēs te par gaismām, tad visi, kuri lepni pa lietu brauc ar dienas gaitas lukturiem nevis tuvajām gaisām (jā tās ir dažādas apgaismes ierīces) lietainos rītos, iesaku pārlasīt CSN 162. punktu.

162. Braucot nepietiekamas redzamības apstākļos, transportlīdzekļiem jābūt iedegtām šādām ārējās apgaismes ierīcēm:

162.1. mehāniskajiem transportlīdzekļiem – tuvās gaismas, tālās gaismas vai priekšējiem miglas lukturiem, kā arī gabarītlukturiem un numura zīmes apgaismojumam;

162.2. piekabēm – gabarītlukturiem un numura zīmes apgaismojumam.

7 Responses to “Vadītāj, izslēdz miglas lukturus! Visus!”

 1. Toms says:

  Oho! Tas man ir kas jauns.

  Es gan īsti nesaprotu, kādēļ nedrīkst kombinēt kopā tuvās gaisams + miglas? Nu nav jau tā, ka miglas lukturi pretī braucošos apžilbina līdz nemaņai. Un ja ir miglas ieslēgtas, tad ceļš uz sāniem tiek mazliet vairāk izgaismots, tādējādi samazinot (kaut vai minimāi) risku kaut kam uzbraukt vai kaut ko laicīgāk pamanīt.

  • Sapnix says:

   Jā, es arī tā arī netiku gudrs, kāds ir iemesls, kādēļ šāda norma ir iestrādāta noteikumos. Bet tā tur ir un to pārkāpt ir itin viegli.

 2. Andron MacBeton says:

  Ir velviens iemesls kapēc nevajadzētu vasarā bez vajadzības lietot migliniekus. Miglinieks ir jaudīga spuldze mazā korpusā, tas nekur nedzesējas. Spuldze pārkarst un krietni ātrāk izdeg.
  Miglā ir cita lieta – mitrums reāli dzesē.

 3. darklight says:

  Ir cilvēki, kuriem liekas, ka jo vairāk kas spīd, jo smukāk izskatās. Nē, tas dažreiz reāli traucē! Nav nekāda saprātīga iemesla normālas redzamības apstākļos slēgt iekšā migliniekus kopā ar tuvajām gaismām.

 4. kkas says:

  cilvēki ir dīvaini. es saprastu ārpus pilsētas tuvie+miglas kko nedaudz dod, bet Rīgā katram trešajam ir ieslēgts tuvie+miglas. + katrs ieslēgtais lukturis palielina degvielas patēriņu, nedaudz, bet palielina, jo ģenerātoram lādējot akumulātoru, motors ir noslogotāks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.