Kad jāsēj tomāti?

Es to daru jau vairākus gadus. Šķiet šis būs trešais, kad pilnā nopietnībā uz balkona plānoju audzēt tomātus. Atminos, ka pirmajā gadā vispār nezināju ar ko rēķināties un mani draugi uz visu manu tomātu apsēstību skatījās ar zināmu skepsi un smīnu. Viņu smīns strauji pazuda, kad ieraudzīja sociālajos tīklos bildes ar manu tomātu ražu.

Īsā atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu ir – vēl ir par agru. Lai gan atkarīgs, kur un kā jūs šos tomātus audzēsiet. Es šeit apskatīšu tikai tomātu audzēšanu parastā daudzdzīvokļu nama balkonā.

Mana līdzšinējā pieredze rāda, ka vislabāk tomātus ir sēt marta vidū ar tendenci uz mēneša beigām. Es iepriekšējos gadus vienmēr esmu nedaudz paskatījies aiz loga un paklausījies ilgtermiņa prognozes. Jo vēlāku sola pavasari, jo vēlāk sēju tomātus. Iespējams jūsu vecmāmiņa teiks, ka jāsēj jau februāra beigās vai marta sākumā. Tomēr šajā laikā visticamāk sēj tomātus audzēšanai siltumnīcās.

Pirmajā gadā, kad tomātus iesēju ļoti agri, tie izstīdzēja un izauga ļoti vārgi salīdzinot ar tomātiem, kurus iesēju pāris nedēļas vēlāk. Lai arī mēs kā cilvēki to neizjūtam, augi ļoti labi jūt gaismas un saules daudzuma atšķirību divu nedēļu ietvaros un viņiem tā ir ļoti nepieciešama augšanai.

Vēl arī vērts pievērst uzmanību, faktam, cik liels izaugs jūsu iecerētais tomāta stāds. Pērnā gadā spēcīgi ieberzos, jo pavirši apskatīju iepakojumu un mani tomāti izauga metru lieli. Rezultātā uz balkona iestājās džungļi vieglā formā. Visveiksmīgākā šķirne, kuras nosaukums ir aizgājis nebūtībā bija aptuveni 20-30cm augsti stādi, kas bija tik ļoti pašpietiekami, kas tos praktiski nevajadzēja atbalstīt ar stutēm. Turklāt svarīgi uzsvērt tie nebija nokarenie tomāti, kas parasti tiek tirgoti zem uzraksta «balkona tomāti». Es parasti cenšos izvairīties no šādi apzīmētiem tomātiem, jo tie ir vairāk dekoratīvi nevis funkcionāli. Augļu ir maz un tie ir mazi. Veikalos ir iespējams atrast šķirnes, kas ir mazas, bet to augļi ir pilnīgi normāla izmēra (kā iepriekš aprakstītā).

Es priekšroku dodu tomātu audzēšanai no sēklām. Nav iespējams atkārtot to prieku kāds rodas tad, kad apēd pirmo paša izaudzēto tomātu, kurš izlolots no sēklas stadijas. Zinu, ka daudzi pērk tirgū jau izaudzētus stādus. Manuprāt tas ir lieki. No sākuma tomātus audzēju istabā uz palodzēm, vēlāk, kad gaisa temperatūra kļūst siltāka iznesu tos ārā uz balkona.

Audzējot tomātus uz balkona ir jābūt gatavam dažādām grūtībām un izaicinājumiem. Viens no tādiem ir vējš. Es parasti tomātus izstādu balkona puķu kastēs (aptuveni 40cm garumā). Šādā kastē pamanos iemitināt divus tomāta stādus, kuri tur ļoti labi sadzīvo līdz pat oktobrim. Stipra vēja un lielu tomātu gadījumā jābūt gataviem, ka tie var apgāzties, tikt aplauzti un citādi ciest. Šeit situācijas stabilizēšanai labi palīdz stutes, pret kurām atsiet tomātus un manā gadījumā arī hanteles, kuras ļoti labi notur kastes pie zemes un palīdz pret apgāšanos.

Jālaista tomāti būs regulāri. Īpaši karstajās vasaras dienās pat divas reizes. Industrijā ir dažādi risinājumi, kā šo procesu atvieglot (pudeles iespraušana zemē, automātiskās laistīšanas sistēmas utml). Līdz šim esmu ticis cauri saviem spēkiem vai ar nelielu draugu piepalīdzēšanu atvaļinājuma periodā.

Ja gribas kaut ko ļoti iestādīt jau šodien, lai tuvojoties pavasarim tas augtu un zeltu, iestādiet sīpolus. Šobrīd ir īstais brīdis, kad uz palodzes vienkārši ūdens glāzē vai kādā lielākā kastē ar nedaudz zemes, salikt sīpolus, kuri sazaļos un strauji izdzīs lokus. Tas ne tikai iepriecinās jūsu dziļi sirdī mītošo dārznieku, bet būs arī lielisks vitamīnu avots pavasari sagaidot.

2 Responses to “Kad jāsēj tomāti?”

  1. juris says:

    tomātus labāk stādīt, tā būs vieglāk!

    • Sapnix says:

      Kā jau es minēju rakstā, tas ir sliņķu variants. Es labprātāk tos iesēju un izbaudu visu procesu no sēklas līdz auglim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.