Aizliegums fiksēt tiesas sēdes gaitu ar tehniskajiem palīglīdzekļiem ir bezjēdzīgs

Šodien Zolitūdes krimināllietā prokurori pieteica lūgumu aizliegt tiesas sēdes tiešraides internetā, lai novērstu «spekulācijas un provokācijas», kā arī nodrošinātu objektīvu lietas izskatīšanu. Uz tiesas precizējošo jautājumu – kādā veidā šāda aizlieguma ieviešana būtu izkontrolējama dzīvē – prokorurs precizēja lūgumu aizliegt fiksēt lietas gaitu ar tehniskajie palīglīdzekļiem. Lasītājiem parastajiem – lūgums nozīmē aizliegumu filmēt, pārraidīt vai jebkādā veidā ierakstīt tiesas sēdes gaitu. Pēc nelielas apspriedes tiesa nolēma atbalstīt šo lūgumu, lūdzot masu mediju pārstāvjus iznest tehniskos palīglīdzekļus ārpus sēdes telpas. Tomēr ir daži tehniski aspekti, kurus tiesas priekšsēdētājs nav ņēmis vērā.

Sāksim ar vienkāršāko. Aizliegums fiksēt sēdes gaitu, neaizliedz sēdes zālē ienest, piemēram, mobilo tālruni. Skaidrs, ka uzkrītoši ar to ilgstoši filmēt, paliekot nepamanītam, būtu neiespējami. Tomēr, nolikt to sev blakus uz krēsla un pārraidīt zālē notiekošā skaņas ierakstu uz audio/video tiešraidi vai vienkārši ieinteresētajai personai tieši ausī būtu ļoti elementāri izdarāms.

Līdzīgu scenāriju bez grūtībām iespējams realizēt ienesot sēžu zālē datoru, kurš pat vizuāli var šķist izslēgts. Es nemaz nesākšu šeit runāt par slēptajām kamerām, kas var izskatīties pēc dažādiem sadzīves priekšmetiem vai nebūt redzamas vispār. Šādā veidā būtu iespējams nodrošināt jebkurai ieinteresētajai pusei pilnvērtīgu informāciju reālajā laikā. Papildus, vienmēr paliek iespēja, iziet no sēžu zāles un veikt telefona zvanu, lai atreferētu visu notiekošo.

Neaizmirsīsim arī, ka sēžu zālē tiek nodrošināts sinhronais tulkojums sēdes dalībniekiem austiņās. Esmu pārliecināts, ka veicot nelielas manipulācijas ar atbilstošas klases uztvērējiem, šo audio signālu būtu iespējams uztvert arī ārpus sēžu zāles un pārraidīt tālāk ieinteresētam personu lokam.

Protams, visas šādas darbības būtu vērstas uz noteiktā aizlieguma pārkāpumu, un visticamāk ir atbilstoši sodāmas, tomēr, ja tiesa apzinātos šos riskus, iespējams, tā spētu objektīvāk izvērtēt prokurora izteiktā lūguma praktisko jēgu, kā arī, iespējams, noteikt papildus aizliegumus – piemēram, ienest sēžu zālē jebkādus tehniskos līdzekļus.

Foto: Ekrānšāviņš no https://www.youtube.com/watch?v=C8YYV_ZEwwQ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.