2015-01-23T00:24:25
Tags: atrast ceļu telefonā, iphone, nokia, Windows phone
Es nezinu kā tas gadījās un kādēļ pasaulē tā notika, bet bija kaut kāds tas maģiskais mirklis, kurā Microsoft nokavēja visas pasaules vilcienus vienā rāvienā, gana laicīgi neizlaižot savu mobilo tālruņu OS. Laikam tieši tajā brīdī tā kļuva tik nepopulāra. Kas ir jocīgi, ņemot vērā vēsturisko windows popularitāti.
Šodien realitāte ir skarba. 2014. gada 3 ceturksnī Windows phone OS tirgus daļa bija 2.9%. Vēl sūdīgāk iet tikai BlacBerry. Kas interesanti iOS ir 11,7% (avots). Man šķita, ka iekostu ābolu apkārt ir daudz vairāk. Aboslūtā vairākumā ir Android.
Kādēļ šobrīd windows phone tirgus daļas iekarošana nevedas tik labi ir saprotams. Iztēlojaties klasisku situāciju, pēkšņi vienā vakarā atskan klasiska frāze: «Mīļais, es gribu jaunu telefonu!». Tūlīt aiz visiem «šis nav smuks» un «man tik lielu nevajag» parasti viss beidzas pie krāsas un cenas apspriešanas. Vismaz ar cenu Windows Phone tālruņiem pagaidām viss ir kārtībā. Tomēr, man šķiet, parasti šo tālruņu iegādes iespējamība beidzas ar stiprā dzimuma frāzi: «Tev taču nevajag to mēslu!» Bet kā ir patiesībā? Es nolēmu to noskaidrot!
Mana izvēle krita uz Nokia 735 (4,7 collas, 4G, 1.2GHz Quad-core, WP 8.1 Denim). Tā teikt gribējās paglāstīt uz atvadām vēl kādu Nokiju pirms tās visas ietērpjas Lumia drānās. Lai iespaidus par šo OS radītu gana spēcīgus, šo tālruni nolēmu tuvākos sešus mēnešus lietot darba vajadzībām, kur līdz šim izmantoju citu Asha sērijas Nokia.
To, ka tas ir Windows es sajutu uzreiz jau pēc pirmās tālruņa ieslēgšanas. Pirmo reizi ielādējies, tas paziņoja, ka, lai iestatītu izvēlēto sistēmas valodu (Latviešu) nepieciešams tālruni pārstartēt un ekrānā parādījās ar baltu uz melna rakstīts «Visu labu!» Jāatzīst tik spēcīgu pieteikumu jaunajiem klientiem, kuri pirmo reizi ieslēguši savu jauno telefonu no MS puses pat es negaidīju. Tā teikt sveiciens pasaules restartu karalim Windows98.
Lai zinātniskais pētījums (turpmāk sauksim to tā) noritētu gana caurspīdīgi, es nolemju pakļauties teju visiem ražotāja priekšlikumiem, ieteicamajiem iestatījumiem, servisiem u.tml. Galvenokārt to daru tādēļ, ka mūsdienu viedtālruņu spēks galvenokārt tomēr slēpjas servisos un to lietojumos. Un teikt, ka viss ir slikti, aizliedzot lielāko daļu no tiem, būtu ļoti dīvaini. Tāpat es arī cenšos atbrīvot savu apziņu, ka man vajag, lai būtu tā kā uz iOS vai Android. Es visupirms pieņemu, ka man vajag, lai būtu tā kā uz Windows Phone un nekā citādi.
Pirmie iespaidi ir tieši kā uz Windows. Tūlīt pēc ieslēgšanas sākas bezgalīgs update process, kurš atjaunina sistēmu un to pavadošo lērumu aplikāciju, kas … protams liek telefonam vēlreiz pārstartēties. Bet ok, mēs zinam, cik daudz laika aizņem iOS updeiti, šis bija galvu reibinošā ātrumā.
Jāatzīst pirmie aptuveni trīs nedēļu ilgie lietošanas iespaidi ir vairāk nekā pozitīvi. Šī tiešām ir OS, kas nebremzē. Nekur, nevienā punktā. Vismaz pagaidām. Jāsaka, man nav noslieces uz telefona salikt visu “tā kā man bija vecajā”. Parasti cenšos tieši pretēji ieraudzīt, kas ir izdomāts labāk. Tādēļ jaunas aplikācijas man pievienojās dabiskā to nepieciešamības secībā. Protams, katru reizi atverot aplikāciju veikalu man viegli notrīc sirds ar domu “diez vai šitā būs”, tomēr pārsteidzoši, līdz šim teju viss ir atradies. Sākot ar Waze un beidzot ar TeamViewer un Spotify. Lai arī ko runātu apkārt un kāds būtu noskaņojums, šķiet lielās korporācijas tomēr savas aplikācijas šeit nodrošina. Trūcīgāk būs ar mazajām, kuru protams tur vienkārši nav.
Aplūkojot visu no vizuāliem aspektiem, jāatzīst, ka šī OS man šķiet pat nedaudz pievilcīgāka par Android bezgalīgajām drosmīgajām pārvērtībām un adaptācijām. Īpaši sākuma ekrāns un tā risinājumi. Caurspīdīgais fons varbūt brīžam nedaudz kaitina, jo ne visas aplikācijas to lieto. Līdz ar to veidojas tādi kā tumšie caurumi. Tajā pašā laikā, ļoti ērti var izvietot nepieciešamās aplikācijas tajā vietā ekrānam, kur tās ir visparocīgāk sasniedzamas jūsu īkšķim. Tieši tas notika ar zvanīšanas aplikāciju, kura no ekrāna augšas (kurš to tur vispār nolika?) strauji pārcēlās uz ekrāna apakšējās daļas labo pusi.
Bet pietiek runāt par labo. Lai pārdabūtu kontaktus no savas vecās Nokia uz šo, nācās izmantot Nokia PC Suite, kura kontaktus vispirms aizstūma uz SkyDrive mākoni un pēc tam caur to pašu atsinhronizēja atpakaļ uz jauno Lumiju. Savukārt iemīļotās melodijas iestatīšana par zvanu toni vispār izvērtās par veselu piedzīvojumu. Ja jums šķiet, ka to varēsiet vienkārši iekopēt un voila! Aizmirstiet! Tā nenotiks. Pēc nelielas esošās literatūras analīzes tik secināts, ka MS ir izdomājis šādus tādus priekšnosacījumus:
1. Failam jābūt mp3 vai wma kodējumā
2. Bez DRM aizsardzības
3. Mazāk kā 1MB lielam
4. Ne garākam par 40 sekundēm
5. «genre» metadatam jābūt norādītam kā «ringtone»
6. Tas jāiekopē no PC telefona folderī Music vai Ringtone
No vienas puses kaut kāda loģika dažiem no šiem punktiem ir, no otras puses, es uz sava P4 mp3 failus klausījos stundām ilgi. Vai tiešām šis četrkodolu nabadziņš nevar izmantot parastu random mp3 failu kā zvanu toni? Arī interneta pārlūkošana var sagādāt galvassāpes brīdī, kad nolemsiet skatīties visādus tiešsaistes video un tiešraidītes. Visticamāk tie nedarbosies. Tas ir tāds kā WP mīnusiņš jau ilgāku laiku, kas nedarbojas īsti sistēmas līmenī caur pārlūku. Kurš, starp citu, pēc noklusējuma ir Internet Explorer.
Vērtējot līdzšinējo Windows Phone pieredzi kopumā, jāatzīst tā ir krietni labāka nekā es tiku gaidījis. Protams, Windows98 gēni un tam raksturīgas personības spilgtākās iezīmes neizpaliek nedz ierīcē nedz operētājsistēmā kopumā. Bet no otras puses, tā nelago un manai izsmalcinātai gaumei šķiet glīta. Priekš vidējā patērētāja tas nav maz.
Foto: Andrea Di Benedetto